17 Aralık 2018 Comments are off admin

BİTA Türk işaret dili çalıştayına katılım sağladı

17 Aralık 2018 de Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel müdürlüğü Koordinasyonunda Genel müdür Sayın uzman Dr. Orhan Koç başkanlığında işaret dili tercümanları sorun alanları ve çözüm önerileri çalıştayı gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarında Sayın Koç; 2002 yılından bu yana sosyal Devlet anlayışı gereği engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın hayat standartlarının artırılmasına yönelik sürekli yeni hedeflerle çalıştıklarını, sorunlara doğru tanı ve teşhis koymak adına çalışmalar yaptıklarını Genel müdürlük olarak bu çalışmalardan bir tanesinin de işitme engelli vatandaşlarımıza yönelik il müdürlüklerinde işaret dili tercümanı istihdam ettiklerini belirtti.

Kamu ve Sivil toplum kuruluşları ile sürekli istişare kültürünü ön planda tutarak işitme engelli vatandaşlarımızın eğitimden sağlığa, din hizmetlerinden kamu ve özel sektörde karşılaştıkları/karışılacakları sorunlarda daha etkin ve hızlı iş/işlem yapmaları adına işaret dili tercümanı görevlendirdiklerini hizmet veren tercüman sayısını da arttırmayı planladıklarını belirtti.

Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Sunum Genel müdür yarımcısı Sayın Şeref Şık gerçekleştirdiği konuşmada  kurum olarak üç milyona yakın  engelli vatandaşımızın kurum hizmetlerinden daha hızlı yararlanmaları için İletişim Merkezi ALO 170 üzerinden 2013 yılında 0850 222 7 170 hattından görüntülü hizmet vermeye başladıklarını 2018 yılında 4355 işitme engelli vatandaşımıza hizmet verildiğini yine kurum web sayfaları ve ALO 170 mobil uygulaması üzerinden de bu hizmetlere engelli vatandaşlarımızın kesintisiz olarak ulaşabileceğini belirtti.

Sayın Şık ayrıca Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel müdürlüğü ile işi birliği Protokolü çerçevesinde işitme engelli vatandaşlarımıza Millî işletim sistemi PARDUS, AKko(Açık Kaynak Kod)eğitimlerini ücretsiz verileceği müjdesini verdi.

About Author

Connect with Me: