28 Mayıs 2019 Comments are off admin

Milli Yazılım Pardus ve Libreoffice

Erciyes Üniversitesi’nde Milli Yazılım Pardus ve Libreoffice Eğitim Kursu Düzenlendi

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dernekleri Federasyonu (SADEFE)’nun teknoloji çalışma grubu Bilişim İletişim ve Teknoloji Akademisi (BİTA) ile Erciyes Üniversitesi arasında Yazılım sektöründe millileşme ve açık kaynak kod yazılım eğitiminin yaygılanlaştırılması amacıyla 16 Şubat 2019 tarihinde imzalanan protokol çerçevesinde ilk aşama olan eğitici eğitimi kursu 20-24 Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlendi.Bağlantı Adresi:

Kursa Erciyes Üniversitesi Öğretim üyeleri ve bilişim uzmanlarından oluşan 45 kişilik uzman grup katıldı. Kurs sonunda düzenlenen kapanış töreninde Kurs direktörü Doç. Dr. Celal Öztürk verimli bir kurs haftası geçirdiklerini bundan sonra özellikle gençlere yönelik  milli yazılım olan Pardus ve açık kaynak kod yazımı eğitimlerine başlanılacağını beyan etti. 

BİTA adına teşekkür konuşması yapan SADEFE Kayseri İl Temsilcisi Dr. Öğr. Üyesi Halil Ulutabanca dünyanın artık dijital çağda olduğunu ülkeler arası rekabetin ve gerek ekonomik gerekse askeri savaşların dijital dünyada gerçekleştiğini bu sebeple yazılım teknolojisinde var olmanın  milletler arası prestij ve  milli güvenlik meselesi olduğunu beyan etti. Bu sebeple federasyon olarak Milli yazılım olan Pardus’un ve dijital dünyada özgürlük anlamına gelen açık kaynak kod yazılımlarının yaygınlaştırılmasını milli bir vazife gördüklerine dikkat çekti. Federasyon olarak İŞKUR ile yapılan protokol sayesinde ülke gençliğine bu eğitimlerin ücretsiz olarak verileceğini Kayseride de bu eğitimlerim ilk basamağı olan eğitici eğitimini gerçekleştirdiklerini ve eğitim programına olan ilginin memnuniyet verici olduğunu bu ilginin federasyon olarak doğru bir yolda olduklarının göstergesi olduğunu söyleyerek katılımcılara teşekkür etti. Toplantı Kurs eğitmeni Sayın Şenol Aldıbaş’ın Milli yazılım Pardus konulu semineri ile devam etti. Seminer sonrasında Şenol Aldıbaş’a Üniversite adına teşekkür plaketi verildi. En yakın tarihte eğitim kurslarının başlatılması amacıyla Haziran ayı içerisinde istişare toplantılarının yapılması kararlaştırılarak günün anısına hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından program son verildi.

About Author

Connect with Me: